Navigace:Přibyslav - Sázava

Přibyslav - Sázava


Autor:marbaZveřejněno:28 Červenec 2014

Oblast:

Česká republika - Vysočina - Havlíčkův Brod / Žďár nad Sázavou

Obec:

Přibyslav / Ronov nad Sázavou / Sázava

Délka:

9,3 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

1

Provoz:

2

Popis:

Jedna z nejkrásnějších inline tras na území republiky, která vede po tělese bývalé železniční trati mezi Přibyslaví a Sázavou. Inline stezka má délku 9,3 km a nabízí průjezd nádhernou přírodou, kde se střídají úseky vedoucí úzkými soutěskami vystřílenými do skály s hustým lesem, rozlehlými loukami, lávkami nad řekou Sázavou a podjezdy pod mosty paralelně vedoucí rychlíkové trati. Profil trasy má směrem od Přibyslavi k Sázavě stoupající charakter. Rovinky i neznatelná klesání jsou střídány s méně či trošičku více znatelným stoupáním. Nejedná se však o nic nevybruslitelného. A zpátky to po celou dobu také nepojede úplně samo.

Stezka je určena pouze pro sportovně rekreační využití. Tedy pro cyklisty, bruslaře a chodce. Není dovoleno na ni vjíždět motorovými vozidly. Nesmí se na ni pohybovat psi (dokonce ani na vodítku)! Na stezce je jediné křížení se silnicí, kde mají přednost auta. A to je hned u Přibyslavi kousek od nádraží (v mapce vyznačeno vykřičníkem). Pozor, těsně před tímto křížením je asfalt přerušen vystouplým obrubníkem, který se nedá na bruslích plynule přejet. Překážka je to sotva viditelná, ale zakopnutí téměř jisté. Jinak je na celé stezce 17 přejezdů, kdy stezku kříží lesni cesty. Tady je situace upravena značkami tak, že přednost mají uživatelé stezky (pokud lesní zvěř rozumí značkám :-).

Několik lávek přes řeku Sázavu je vždy pokryto výhradně latěmi. Tady by si především začátečníci měli dát pozor. Doporučujeme na lávky najíždět v nůžkovém postoji (jedna noha trošku dopředu a druhá trošku pozadu). Předpokládáme, že po deštích může osychání povrchu stezky v lesních úsecích trvat déle. Na podzim může být stezka znečištěna padajícím listím.

Na stezce jsou vystavěna dvě odpočívadla s lavičkami pod přístřešky. Jediný stáneček s občerstvením je pouze na začátku trasy v Přibyslavi. Bohužel je zde otevřeno jen od května do září, spíše odpoledne a jen za pěkného počasí. Nejbližší občerstvení v Sázavě je od konce stezky vzdáleno asi 100 metrů a musí se k němu částečně po silnici a částečně po cestě vysypané štěrkem a škvárou. Tedy pro bruslaře spíše nedosažitelné.

Přístup:

Na trasu doporučujeme nastoupit v Přibyslavi u nádraží (GPS: 49.5705789°N, 15.7435058°E), případně na opačném konci trasy v Sázavě (GPS: 49.5529078°N, 15.8483933°E). Na obou těchto místech jsou prostorná parkoviště pro uživatele stezky. Pro parkování je také hojně využívána plocha u silnice z Přibyslavi na Poříčí (GPS: 49.5691067°N, 15.7521033°E).

Plus:

  • kvalitní povrch, délka trasy
  • nádherná příroda
  • prostorná parkoviště na obou koncích trasy
  • bez provozu automobilů

Minus:

  • žádné občerstvení na trase
  • lávky z latí

Tipy:

Poznámka:

Mapa:


Zobrazit místo Trasa: Přibyslav - Sázava na větší mapě

Fotogalerie:

Zdravím, tak aby byla trochu aktualizace, posílám recenzi. Na stezku jsme nastoupili v Přibyslavi u nádraží, kde je skvělé parkování (ale v Sázavě je to také výborné). Samotná stezka má pěkný povrch, který sice není úplně hladký, ale nadstandardní určitě je. Převýšení je minimální a stezka je vhodná i pro naprosté začátečníky, kteří sotva stojí na bruslích. Okolí je krásné a dá se kochat během cesty. Provoz tu není velký a v porovnání s Trojou bych to nazval jako "liduprázdné". Sem tam běžec, cyklista nebo bruslař. Nepotkali jsme žádné chodce výletníky s kočárky, psy či neposlušnými dětmi.
.
Stezku rozhodně doporučuji. My se na ni znovu chystáme hned, jak nám vyjde čas.

Souhlasím, výjimečné - nic lepšího jsem u nás snad ještě nejel. Musím pochválit práci údržby na trati i kolem ní. Tohle někdo stavěl a pečuje o to s láskou.

Také souhlasím. S dcerou jsme sedli v Brně do vlaku, za hodinu a půl jsme už stáli na bruslích na začátku trasy u nádraží v Přibyslavi. Za dvě hodiny pak byla trasa projeta tam a zpátky i se dvěmi kratšími pauzami. Sice jsem se bál, zda zpáteční vlak za dvě hodiny stihneme, ale ze Sázavy do Přibyslavi je to fakt "z kopce" a chvílemi to jelo úplně samo, takže výrazně rychleji než tam a měli jsme 20 minut čas. No a další hodinu a půl na to už jsme byli v Brně. Parádní výlet, určitě zopakujeme, za takovou nádhernou inline trasou se vyplatí zajet. Takhle na jaře je fajn i to, že stromy jsou bez listí a jsou výhledy dál do krajiny, na viadukt apod.

Poslední komentáře