Navigace:Trasy / Česká republika / Pardubický kraj

Pardubický kraj


Žamberk - Choceň (cca 37 km pro zdatnější a otrlejší bruslaře)

Celkově se dá o této trase říci, že je převážně určená pro "brusloturisty".

Její hlavní výhodou je především její délka, dopravní dostupnost vlakem, kde celá trasa vyjma prvních 5 km kopíruje vlakovou trať a hlavně pěkná různorodá krajina (začíná se na otevřených loukách s výhledy a trasa se poté noří hlouběji a hlouběji do údolí Tiché Orlice).

Nevýhodou je pak neúplná propojenost všech úseků, mezi kterými se sice dá přejet na bruslích, ale začátečníkům bych rozhodně raději doporučil si přibalit do batohu boty a úseky přejít pěšky. Některé úseky navíc mají trochu strmější klesání (naštěstí většinou značené).

Králíky - Červená Voda

Cyklostezka spojující město Králíky s obcí Červená Voda. Otevřena byla 26.4.2013. Vede od nového kruhového objezdu v Králíkách podél silnice č. 43 přes Dolní Orlici až do obce Červená Voda, kde končí u železničního nádraží. Délka je něco málo přes 4 km v jednom směru. Povrch je zatím velice kvalitní, požitek z jízdy trošku kazí množství kamínků ze štěrkového podkladu.

Perfektní trasa mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí

Trasa vede krásným údolím Tiché Orlice podél železniční trati mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí. Celková délka tratě je kolem 12 km. Nadmořská výška trasy je kolem 300 - 350 metrů nad mořem. Je zde pár stoupání, ale také příjemné a dlouhé sjezdy.
Stezka je vsazena do krásné krajiny Orlického podhůří, je zde kvalitní asfaltový povrch. Nechybí ani dostatek odpočinkových míst, u některých je možnost občerstvení. Trasa je přístupná již z centra v Brandýse nad Orlicí. Pokud pojedete automobilem, doporučuji ho ponechat před obci Perná, kde se dá nastoupit přímo na kvalitní povrch stezky...

Chrudim - Medlešice

Stezka začíná na severním okraji Chrudimi, I/37 výpadovka na Pardubice u pumpy Agip. Vede do Medlešic, kde končí kousek od pivovarské hospody. Jedná se o nově a kvalitně vyasfaltovanou polní cestu. Po celé délce je instalováno veřejné osvětlení! Profil je rovinatý, začátek velmi mírně ukloněn k Medlešicím. Stezka je přehledná (je vidět z jednoho konce na druhý), 3 m široká. Výborný terén pro začínající bruslaře.

Chrudim - Slatiňany

Stezka začíná na jižním okraji Chrudimi za mostem před Chrudimku (ulice Milady Horákové). Zaparkovat lze v ulici Na Ostrově nebo poblíž stadionu. Prvních asi 300 m je shodných s místní komunikací s velmi omezeným provozem, další část (zatím) 1,8 km je stezka pouze pro cyklisty a bruslaře. Sleduje těsně tok Chrudimky až k severnímu okraji Slatiňan.  Stezka vznikala postupně, takže kolísá její šířka (od 1,5 do 2,5 m) i provedení povrchu (ten je ale všude pěkný).

Pardubice: Cihelna - Brozany

Nová cyklostezka (2004) s velmi kvalitním povrchem. Vede od koupaliště Cihelna kolem Labe do Brozan a dále až pod Kunětickou Horu Před posledním úsekem je potřeba přejet dost frekventovanou silnici u letiště. První úsek u kopaliště tj asi 200 m je skrytý v aleji ostatní je na otevřeném terénu s častým větrem. To ale nesnižuje skvělý zážitek z jízdy, protože vždy se dá jet jedna polovina s větrem v zádech.Asi v polovině trasy ve vesnici Brozany se dá koupit občerstvení v kiosku, který provozuje místní obyvatelka po celý den.

Údolím Tiché Orlice

Trasa cyklostezky, která byla otevřena v červnu 2007, vede údolím Tiché Orlice, místy lesem, místy přejíždíte obydlené oblasti, dvakrát musíte přejet silnici, abyste mohli pokračovat na cyklostezce. Asfalt je kvalitní, pouze průjezdy obcemi (např. Letohrad-Červená) nejsou ideální. Jsou zde často rozbité nebo nerovné silničky, nekvalitní povrch, kameny... Začátečníkům postačí první 1,5km úsek od začátku cyklostezky k začátku další obce. Na trase jsou občas lavičky a odpočívadla. 

Poslední komentáře