Navigace:Trasy / Česká republika / Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj


Ždánice–Uhřice

Cyklostezka na tělese bývalé železniční trati spojuje obce Ždánice, Dražůvky, Želetice a Uhřice. Délka trasy, která byla dobudována v roce 2016, je 9 km v jednom směru. Dle vyjádření místního tisku je hojně využívána cyklisty i bruslaři.

Sloup

Lesní silnička s novým kvalitním povrchem, která vede údolím potoka Luha od obce Sloup až pod tzv. Vlčí skálu. Celková délka trasy v jednom směru je 4 km. Cesta je lemována loukami a lesy, před žhavým letním sluncem se tu však téměř neschováte. Ve směru na Vlčí skálu cesta více méně stoupá, takže zpátky si užijete příjemně svižnou jízdu.

Mutěnka

Nová cyklostezka (2012), která byla postavena na tělese bývalé žlezniční trati mezi Mutěnicemi a Kyjovem. Téměř s nulovým převýšením a hladkým asfaltem by mohla být vhodná pro začínající brulaře i rodiče s dětmi. Je však relativně úzká s občasným silnějším provozem cyklistů, takže dbejte ohleduplnosti a zvýšené opatrnosti.

Milotice - "Hraběcí" cesta u zámku

Asfaltová stezka od Milotického zámku končí v půli cesty do Svatobořic, dál pokračuje jen polní cesta, která bude v budoucnu také vyasfaltována, takže sjízdná trasa bude minimálně zdvojnásobena.
Stezka vede lipovými alejemi, ale její konec je poblíž vyhnívacích lagun (méně používaných), takže při nevhodném počasí, mohou zapáchat. Zkrácením trasy o pár set metrů se tomuto vyhnete.

Co nového v Brně?

Zima letos skončila náhle a byla vystřídána okamžitým nástupem relativně teplého počasí, které nám umožnilo přezout se z lyžáků přímo do inline bruslí. Při prvních jízdách po známých stezkách se pak koukáme, co se po zimě na našich oblíbených trasách změnilo. Kde je nové občerstvení, kde přidali kousek nového asfaltu a kde nám rovnou vyrostla celá nová trasa.
Při jízdě po Brně nás zaujalo několik zlepšení, o kterých vás (pokud jste na ně snad ještě nenarazili) chceme nyní informovat. Kromě opravdových novinek, přidáváme také pár změn, které se udály koncem minulé sezóny.

Okolo Rúdnika

Síť lesních silniček v oblasti kolem koňské farmy Rúdník severovýchodně od Ratíškovic. Trasa u Ratíškovic je rovinatá, za farmou Rúdnik v lese je pak občas mírně zvlněná. V roce 2009 byl sjízdný povrch položen až do obce Vacenovice, takže trasa je opět o něco delší. Aktualizace: nový kousek povrchu jsme vyznačili do mapy a přidali fotogalerii.

Na dohled od Svodnice

Další zajímavá možnost zajezdit si poblíž Veselí nad Moravou. Koho již nebaví jezdit na cyklostezce mezi Veselím a Kunovicemi, nebo na nové stezce do Kozojídek, může zkusit spojovací silničku mezi Veselskou částí Milokošť a silnicí na Blatnici pod Svatým Antonínkem. Silnička začíná v Milokošti za železničním přejezdem u zemědělských objektů. Zde se dá u cesty zaparkovat a rovnou se přezout do bruslí. Vlastní "bruslotrasa" pak vede mezi poli lehce zvlněnou krajinou. Na východě jsou vidět Bílé Karpaty a na západě zase Chřiby s hradem Buchlovem.

Z Veselí do Kozojídek

Nová cyklostezka (2009) z jihovýchodního okraje Veselí nad Moravou podél silnice do obce Kozojídky. Ve Veselí začíná u bytových domů v polovině Kollárovy ulice, ale je to do kopce, po zámkové dlažbě a je křížená několika odbočkami do firem a uliček. Až teprve na okraji obce se dostanete na asfaltový povrch. Zde je také dobré místo pro zaparkování aut. Cyklostezka je docela úzká (asi 2,5 m), ale přiliš to nevadí, protože provoz na trase není zatím příliš velký, Trasa do Kozojídek vede převážně z mírného kopce. Na okraji obce prudce zahýbá vlevo a končí po překonání potoka v jedné z ulic.

Obřany - Bílovice

Cyklostezka s novým povrchem (04/2009), která vede z brněnských Obřan do Bílovic nad Svitavou. V Brně začíná na Babické ulici nedaleko konečné zastávky tramvaje č. 4. Vede krásným údolím řeky Svitavy a končí u výletní restaurace na Fügnerově nábřeží v Bílovicích nad Svitavou.
Téměř celá trasa je krytá lesním porostem či úbočími hlubokého údolí. Díky tomu je zde i v létě příjemný chládek. První část stezky z Obřan k rozcestí u zříceniny hradu Obřany je zvláštní tím, že povrch cesty je vyspádován k řece. Při bruslení máte proto pocit, že vám jedna noha "ujíždí". Díky tomu se však po dešti na cestě nedrží voda a stezka rychle osychá.

Brno: Rodící se cyklostezka

Právě v těchto dnech je pokládán nový asfaltový povrch na trase mezi brněnskými Obřany a Bílovicemi nad Svitavou. Celková délka této trasy by měla být 3.714 m. Již je položen nový povrch z konce Babické ulice v Obřanech až do poloviny trasy k podjezdu železniční trati u odbočky na obřanský hrad. Dále do Bílovic je již položen štěrkový podklad, na který zbývá "jen" nalít asfalt.

Po dokončení stavby bude cyklostezka sjízdná pro brusle až k hospodě v Bílovicích nad Svitavou. Tato trasa nabídne bruslařům vše potřebné: ideální povrch, dostatečnou délku, stín, pěkné okolí, občerstvení na začátku a hospodu na konci trasy. Jediný, ale dost zásadní problém vidíme v tom, že již stará nekvalitní cesta byla ve dnech volna doslova přeplněná chodci a cyklisty. A teď se do toho všeho začneme "plést" ještě my - bruslaři.

Poslední komentáře