Navigace:Hluboká nad Vltavou – Purkarec

Hluboká nad Vltavou – Purkarec


Autor:JirkaZveřejněno:18 Červen 2011

Oblast:

Česká republika - Jihočeský kraj - České Budějovice

Obec:

Hluboká nad Vltavou, Purkarec

Délka:

10 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

1

Provoz:

2

Popis:

Trasa vede kolem Vltavy z Hluboké nad Vltavou k obci Purkarec. Cyklostezka je úplně nová s naprosto hladkým asfaltem a chvílemi připomíná dálnici. Asi uprostřed trasy je nutno překonat 20 mterů se štěrkovým povrchem (možná už to doasfaltovali).
Okolo stezky jsou krásné skály. Takže kdo si chce zaboulderovat, jedna skalka je přímo vedle cesty :-) .
Trasa je občas trochu z kopce a do kopce a chvílemi si budete připadat jako na horské dráze. Převýšení na trase je asi 100 výškových metrů. Proto doporučuji bruslařům, kteří neumí dobře brzdit, ať vezmou boty na přezutí. Zkušený bruslař nebude mít problém trasu projet celou.
Téměř na konci cesty si můžete udělat výlet na Králův hrádek, což je zřícenina hradu.
Pokud se dostanete až do obce Punkarec čekají na vás v hospodě s vychlazenou točenou kofolou.

Přístup:

Pokračování červené cyklostezky E10 z Hluboké směrem na Týn nad Vltavou. Když projedete cyklostezku z Budějic na Hlubokou, přijedete na silnici (křižovatka typu T), dáte do prava, pojedete obcí Hluboká n.V . Za chvilku dojedete k mostu, který je směrem doprava a spojuje Hlubokou s Hlubokou Zámostí, jeďte ale rovně. Po 50 metrech zahněte na první křižovatce doprava cyklostezka je označená a je z této křižovatky vidět.

GPS: Hluboká nad Vltavou 49°3'25.059"N, 14°26'30.061"E
GPS: Purkarec 49°7'36.163"N, 14°27'10.469"E

Plus:

Super asfalt, stezka dlouhá 10 km, málo lidí, zábavná cesta, krásná příroda, odpočívadla, naučná stezka, zřícenina hradu.

Minus:

Dostat se od cyklostezky z Budějovic přes Hlubokou nad Vltavou k cyklostezce na Punkarec - cca 0,5 km jízdy po silnici, nebo úzkém chodníku.

Tipy:

Kdo nejste zkušený bruslař a neumíte pořádně brzdit či regulovat rychlost při jízdě z kopce, vezměte si s sebou raději boty.

Poznámka:

Mapa:


Zobrazit místo Hluboká nad Vltavou – Purkarec na větší mapě

Fotogalerie:

Oba dva dřívější komentáře jsou bohužel stále platné, tato trasa podle mě není vůbec vhodná pro inline bruslení. Jela jsem z Hluboké pouze po studánku, dál už vzhledem k naprostému nedostatku sil nejela.
Tuto trasu nedoporučuju běžným inline smrtelníkům a MAMINKY S KOČÁRKY, vy tuhle trasu ani nezkoušejte, mluvím z vlastní zkušenosti!
Jistě, na trase je úžasný rovný úsek, který vede hned vedle Vltavy a máte-li krásné počasí, čeká vás krásný pohled na Vltavu sevřenou lesy na každém břehu, ale za tu vynaloženou energii na zbývající úseky to nestojí. To si tam raději zajděte pěšky nebo na kole.
Tato trasa je snad jen pro úplné blázny nebo bruslaře, kteří dokáží na fleku zastavit i v sebeprudším klesání nebo milovníky adrenalinu (v prudkých klesáních do zatáček tvaru S je stoprocentně zajištěn), pro které jsou překážky neodolatelnou výzvou.
Všichni ostatní by se podle mě měli této trati vyhnout. Zde pár poznatků:
- po zimě je cesta nejen plná větviček, ale i vyježděného štěrku uprostřed cesty, takže do kopce se nemáte pořádně kde odrážet.
- stoupání a klesání, popsana v popisu trasu i v komentech, nejsou nějaké srandakopečky 10m nahoru a 10m dolů, ale seriózní táhlá stoupání v délce třeba 1 km, kdy i běžní cyklisti funí, nebo naopak prudká stoupání a prudká klesání, kdy dovrchu je nejrychlejší ten, kdo sleze z kola/vyzuje brusle a jde pěšky a při klesání si budete hodně dobře rozmýšlet, jestli to zkusit a skončit přinejlepším pod kopcem se srdcem až v gatích a přinejhorším v nemocnici s lehkým otřesem mozku
- 20m úsek někde na trase je stále nedoasfaltovaný, ale to je taková kapka v moři, že to snad nestojí ani za tu zmínku
- odpočívadla na cestě jsou stále, krásné vyhlídky i skály také, studánka je jen trubka vyvedená ze země, takže je otázkou, odkud je voda do trubky svedená a o čistotě vody se dá pochybovat

Za mě tedy tato trasa poprvé a naposled, ale jste-li jako já a zkušenosti ostatních jsou vám k ničemu a potřebujete svou vlastní, směle do ní!

Cesta je to krásná, ale domnívám se, že pro kolaře.... Na trase je mnoho větviček a jiných drobných překážek. Když jsme vyjeli, překvapilo mě, že jsme na bruslích jediní... Když jsem vjel do sjezdu, překvapilo mě, že muži na kolech stojí a ženy tlačí.... Je to trasa pro opravdu zkušené brzdaře a pro příznivce adrenalinu. Běžným bruslařům (i když ročně najedou stovky km)doporučuji se této trase z daleka vyhnout a nebo si alespoň nezapomenout chrániče....

Zajímavá zkušenost z úterního odpoledne - nikde nikdo (jenom jeden kanec). Začínat doporučuji až u odbočky opravdové cyklostezky v lese za Hlubokou, dá se tam i nechat auto. Průjezd Hlubokou je rozbitý a není to nic moc, další stoupání po silničce taky nic extra. Jinak je trasa krásaná, ale fakt náročná - jednak je na ní spousta kamínků a klacíků, jednak kopce i skopce jsou některé celkem hustokruté, a navíc člověk napoprvé neví, co ho čeká za zatáčkou. Většinou to jde, ale hlavně cestou zpět končí sjezd z louky na lesní cestě (stezka se tam točí skoro o 180 stupňů ve vracečce) a cca uprostřed je krásný sjezd, který ale za zatáčkou končí zavřenou ohradou (stezka se tam prudce lomí vlevo). Hnedka navazuje padák ukončený utaženým esíčkem, ale to je vidět už shora, tak tady je každý svého štěstí strůjcem. Jinak jsou všechny dojezdy v pohodě. některé sjezdy jsou fakt pro zkušené - dva nejprudší padáky jsem z větší části potupně sešel pěšky, naštěstí to jde v pohodě podle stezky i v bruslích. Malinko mě vyděsilo auto asi s nějakým nimrodem nebo co, které mě naštěstí minulo, když jsem si četl jednu z informačních tabulí. Potkat ho někde ve sjezdu proti sobě, tak nevím... Jo - a těch 100 metrů uprostřed trasy je stále nedoasfaltovaných, to je fakt pakárna...

Poslední komentáře