Navigace:Co nového v Brně?

Co nového v Brně?


Autor:marbaZveřejněno:10 Květen 2010

Zima letos skončila náhle a byla vystřídána okamžitým nástupem relativně teplého počasí, které nám umožnilo přezout se z lyžáků přímo do inline bruslí. Při prvních jízdách po známých stezkách se pak koukáme, co se po zimě na našich oblíbených trasách změnilo. Kde je nové občerstvení, kde přidali kousek nového asfaltu a kde nám rovnou vyrostla celá nová trasa.

Při jízdě po Brně nás zaujalo několik zlepšení, o kterých vás (pokud jste na ně snad ještě nenarazili) chceme nyní informovat. Kromě opravdových novinek, přidáváme také pár změn, které se udály koncem minulé sezóny.

Křižovatka u soutoku Svratky se Svitavou

Poblíž mostku přes Svratku u soutoku se Svitavou byl položen nový asfalt na původní rozpraskaný povrch komunikace, která spojovala část cyklostezky k Modřicím s částí k OC Avion. Tím byl odstraněn sice krátký, ale o to nepříjemnější kousek trasy, který vadil především méně pokročilým bruslařům. Nyní nám již nic nebrání toto místo profrčet nejvyšší rychlostí. Snad jen zhoršený výhled "za roh" kvůli keřům a stromů na okraji sezky přímo v křižovatce. Takže si tam určitě dejte pozor a raději trochu uberte plyn.

nový povrch u mostu přes Svratku

 

In-line ovál a rekreační prostor u Olympie

Již od loňska se buduje rozsáhlá rekreační zóna mezi OC Olympia a řekou Svratkou. Letos v květnu má být tento prostor zpřístupněn veřejnosti. Bruslaři ho již od začátku sezóny nedočkavě okukují, protože celou oblastí prochází inline okruh o délce 910 m. Na stavbu je vstup zakázán a stavebníci konečně přišli na to, jak si tento zákaz účinně vynutit - ovál znečistili nánosy bahna. Sice jen v místě napojení na stávající inline stezku u soutoku Svratky a Svitavy, ale i to stačí k tomu, aby bruslaři na ovál nezajížděli.

Ovál nemá úplně pravidelný tvar a je na něm nepříliš významné převýšení. U břehu řeky je 300 m dlouhá rovinka. Naopak na straně u Olympie není trať přímá a navíc je lehce z kopečka a do kopečka. Celý areál je vyplněn spoustou zajímavých atrakcí. Je zde nepřehlédnutelná horolezecká stěna, prolézačky, hřiště a také kolejnice pro vláček. Koncem dubna 2010 bylo vyasfaltováno napojení oválu na stávající cyklostezku u mostku přes Svratku poblíž soutoku se Svitavou.

okruh u Olympie je zatím ve výstavbě

 

v pozadí horolezecká stěna a ještě dále OC Olympia

 

Sportoviště u baseballového hřiště v Komárově

Veliké úpravy jsou také vidět v prostoru bývalých zahradnictví mezi ulicemi Hněvkovského, Sokolova, řekou a železniční tratí. Již vloni zda byla u cyklostezky otevřena nová hospůdka. Příjezd k ní je možný i na bruslích, protože celé okolí hospůdky je pokryto novým hladkým povrchem. V opačném rohu tohoto prostoru u ulice Hněvkovského byl opraven domek, ve kterém nyní najdete prodejnu Brno Inline Centrum. Kromě nákupu vybavení pro bruslaře zde můžete využít i půjčovny bruslí, úschovny zavazadel a parkoviště. Nově jsou zde také budována různá hřiště a asfaltový ovál.

nová hospůdka na cyklostezce

 

Brno Inline Centrum u Hněvkovského ulice

 

Přechod pro chodce přes ulici Sokolovu

V loňském roce byl vyznačen přechod pro chodce u křížení cyklostezky s čtyřproudou silnicí na ulici Sokolově. Čtyři pruhy na silnici byly staženy do dvou a uprostřed vozovky byl vytvořen "ostrůvek" pro bezpečnější přecházení. Cyklostezka byla od silnice oddělena příčnými prahy, které cyklisti překonají s menším "drcnutím", ovšem některým začínajícím bruslařům mohou působit značné obtíže. Pokud si navíc děláte iluze, že jako bruslaři jste vlastně chodci a máte tedy na přechodu přednost, raději na to zapomeňte a silnici překonávejte až v okamžiku, kdy máte jistotu, že žádná kolize s autem nehrozí!

na novém přechodu si dejte pozor na auta

 

a pozor také na retardéry!

 

Nová cyklostezka od soutoku ke Kaštanové

V této době se také intenzivně pracuje na vybudování nové cyklostezky od mostku přes dálnici D2 poblíž Olympie a soutoku Svitavy a Svratky k ulici Kaštanové. Prozatím se buduje úsek k vodárenskému objektu na dohled od OC Avion. V tomto místě se bude následně stavět lávka, přes kterou se bude přejíždět na druhou stranu řeky. Povrch navazující cesty, která již nyní spojuje toto místo s ulicí Kaštanovou je pro pěší i cyklisty dostatečně kvalitní, ale bruslaři z něj mít radost nebudou. Ne, že by se po něm nedalo jet, ale je příliš "hrubozrnný", takže se bude dát použít jen pro "nouzovou přepravu".

kolem Svitavy k ulici Kaštanové

 

podjezd pod dálnicí D2

 

Nový povrch cyklostezky u Křenové

Z  Křenové ulice lze u mostu přes Svitavu spatřit nový povrch cyklostezky. Bruslaři určitě zajásají, protože projet kolem Svitavy od Komárova až po Cejl a následně třeba do Maloměřic, Obřan či Bílovic je jejich dávný sen. Zdá se však, že se do snění tohoto snu můžeme ještě na pár let ponořit. Ona krásná cyklostezka totiž končí hned po 200 metrech u prvního přejezdu železničních kolejí a dál už pokračuje původní rozbitá cesta. Taktéž pokračování cyklostezky v Maloměřicích je ohroženo, protože místním obyvatelům se nelíbí budování nové cyklostezky mezi zahrádkami a řekou Svitavou od Maloměřického mostu proti proudu řeky a stavbu zatím úspěšně blokují.

že by se tady dalo bruslit?

 

...ano, ale jen 200 metrů

 

Krásná zeď u Trabanta

Nová a moc krásná zeď vyrostla vedle cyklostezky poblíž Občerstvení u Trabanta. Dřívější výhled na pole sice nebyl kdovíjak nádherný, ale při případné kolizi či zácpě na stezce bylo alespoň kam odskočit. Teď bude přilba na hlavě nutná dvojnásob a pokud trpíte fobií z uzavřených prostor, dejte si na toto místo pozor!

pozor na fóbii a hlavu

 

A co dál?

Pokud jste si všimli nějakých dalších změn, přidejte je do komentářů pod článek. Rádi pak tyto informace doplníme k tomu článku.

Poslední komentáře