Navigace:Terény pro fitness a rekreační bruslení v Brně

Terény pro fitness a rekreační bruslení v Brně


Autor:marbaZveřejněno:04 Leden 2002

Kde můžete v Brně ujet na bruslích pár kilometrů, aniž byste ze sebe vytřepali duši, aniž byste zničili své kolečkové brusle, aniž by vám neustále hrozil pád kvůli nekvalitnímu povrchu a kde by vás nepřejelo auto? Existuje pár lokalit, kde můžete na bruslích vyjet beze strachu, že by vás mělo potkat něco z výše uvedeného. 


Nová cyklostezka kolem Svitavy

V červnu 2002 byla dokončena stavba nové stezky pro chodce a cyklisty vedoucí po pravém břehu řeky Svitavy mezi ulicemi Hladíkovou a Černovickou (viz. mapa). Tato stezka je součástí dalkové cyklotrasy spojující hraniční přechod Hať na Ostravsku s hraničním přechodem Hevlín na jižní Moravě (tzv. Jantarová stezka). Průjezd této trasy Brnem není doposud vyřešen a toto je vlastně jen první střípek ve snaze o zprůjezdnění Brna.

Délka tohoto nově vystavěného úseku je přibližně 1,4 km. Povrch je živičný a velice hladký. Kvalitou je stezka naprosto srovnatelná se stezkami ve vyspělém zahraničí. Kolem stezky bylo dokonce zbudováno osvětlení.

pohled k severu

pohled k jihu

Nevýhodou této stezky (jako ostatně u většiny v Brně) je to, že není nepojena na žádný další úsek cyklotras v Brně. Vede tedy proztím od nikud nikam. Jedině snad z jižního konce se dá po ulici Černovické dojet na další kvalitní cyklostezku kolem řeky Svratky (viz. níže). Severní konec stezky je zakončen zábradlím, které zabraňuje tomu, abyste vjeli přímo do čtyřproudové výpadovky směrem na Vyškov. Naproti přes silnici ještě krásný povrch cyklostezky pokračuje k ulici Křenové, ale dostat se na druhou stranu silnice je poněkud obtížnější. Semafor s přechodem pro chodce je vzdálen asi 200 metrů a přímý průjezd přes frekventovanou silnici je hodně nebezpečná akce.

severní konec

Doufejme, že se v budoucnu dočkáme dalšího prodloužení této stezky. Směrem na jih půjde o prodloužení k soutoku Svitavy se Svratkou a tím také o napojení na krásnou živičnou cyklostezku kolem obchodního centra Olympia do Rebešovic. Směrem na sever by měla být stezka jednou napojena na již hotový fragment cyklostezky v Brně-Židenicích (kolem Zbrojovky).


Cyklostezka kolem Svratky

Část cyklostezky od ulice Vídeňská až po hypermarket Tesco v Heršpicích. Tato trasa má naprosto nejdokonalejší povrch ze všech tras v Brně. Délka trasy je přibližně 5 km a její povrch je převážně z hladkého asfaltu. Asfalt je nepopraskaný a jednotlivé pruhy asfaltového povrchu jsou k sobě připojovány bez jakýchkoliv přerušení a nerovností.

Doporučujeme pro všechny bruslaře, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Komplikace na trase: Nutno překonat několik křižovatek (2 řízené semafory a 2 bez semaforů).

Možnosti občerstvení: Restaurace na Vídeňské, Billa v areálu haly Rondo, Hypermarket Tesco.

Upozornění: Pokud se budete snažit projet cyklostezkou od Vídeňské na opačnou stranu směrem k Anthroposu, dejte si pozor na docela prudké klasání, které je nebezpečné kvůli napadanými větvičkám a listům. Kvalita povrchu v oblasti Vídeňské není nejlepší.


Mariánské údolí

Většinou asfaltový povrch vede od konečné autobusové linky č. 45 kolem dvou vodních nádrží. Délka této trasy je asi 3 km. Jízdu na bruslích můžete spojit také s koupáním v první nebo v druhé nádrži.

Doporučujeme pro všechny bruslaře, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Komplikace na trase: V období volna je zde velké množství chodců a cyklistů (často velmi neukázněných "dárců orgánů"). V některých místech není povrch dost hladký nebo je boulovatý, proto na tuto trasu doporučujeme volit měkčí kolečka. Mezi první a druhou nádrží je na chodníku pod hrází nános písku a bláta, který je nebezpečný hlavně při návratu směrem k první nádrži. V tomto směru je to totiž z kopce! Průjezd kolem třetí nádrže až k Muchově boudě kvůli špatné kvalitě povrchu nelze doporučit.

Možnosti občerstvení: od konečné autobusu č. 45 až k první nádrži minimálně 4 celoročně otevřené restaurace. Dále pak několik menších hospůdek a občerstvení většinou otevřených v sezóně, o sobotách a nedělích.

 

Poslední komentáře