Navigace:Klaralvsbanan aneb Klářin banán

Klaralvsbanan aneb Klářin banán


Autor:offZveřejněno:23 Červenec 2014

Oblast:

Švédsko - -

Obec:

Délka:

180 km

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

2

Provoz:

1

Popis:

Asfaltová cyklostezka v trase bývalé železniční trati mezi městy Karlstad a Uddeholm ve středním Švédsku. Délka 91 km jedním směrem, převýšení od startu k cíli je cca 120 metrů. Stezka vede kompletně po samostatném tělese bývalé železnice (s výjimkou asi 50m úseku přes přístupovou silnici k parkovišti ve městě Forshaga). Přístup na ni mají pouze cyklisté, kolečkáři a skútry.

Povrch stezky je asfaltový, dokonale hladký. Bohužel v některých úsecích už na povrchu trochu hlodá zub času a objevují se podélné trhliny, někde už i "ozeleněné". A jinde jsou zase pod povrchem "čitelné" příčné díry po pražcích. Není to však nic, co by - s trochou pozornosti - bránilo dokonalé projížďce.

Další informace můžete najít na www stránkách této cyklostezky na adrese www.klaralvsbanan.se.

Přístup:

Karlstadt: parkoviště u pláže na břehu jezera Kroppkärrssjön
Uddeholm: parkoviště na plácku před krámem se starožitnostmi
Jinak kdekoliv cestou (z Karlstadu po silnici č. 62 směr Forshaga - Deje - Munkfors - Rada, každá odbočka doprava dříve nebo později dojede ke stezce). Pro zaparkování nebo i přespání je ideální najít některé z bývalých nádraží.

Plus:

  • dokonalý povrch (až na místní vady tu a tam)
  • minimální sklon
  • délka
  • spousta odpočívek krytých před deštěm
  • spousta WC cestou
  • nulový provoz (na ujetých 100 km jsme potkali v průměru tak 3-5 bruslařů, 20 cyklistů a 1 skútr)

Minus:

  • chybějící "občerstvovny" - vodu a jídlo s sebou
  • "profesionální" občerstvení resp. možnost koupit aspoň zmrzlinu přímo u trasy je v podstatě jen ve městě Forshaga a pak až skoro na konci na hezké odpočívce u osady Ráda
  • z Česka je to přece jen trochu z ruky - ale pokud máte cestu na sever, neváhejte!

Tipy:

Ve Švédsku se může kempovat ve volné přírodě bez omezení, takže je možné zakotvit v podstatě kdekoliv podél stezky a jezdit a jezdit až do aleluja.
Pokud se zajímáte o geocaching, v jižní polovině stezky je podle ní rozmístěno několik desítek kešek.
Naprosto skvělé koupání při cestě poskytuje jezero těsně před obcí Deje, a pak skoro na konci trasy hned za mosty před osadou Ráda.
Pokud se vám chce jezdit po silnici, prodlužte si severní konec až do města Hagfors, kde je muzeum věnované této železnici.

Poznámka:

Jak už název napovídá, stezka vede údolím řeky Kláry (Klarälven). Neočekávejte ale nějaké divoké scenerie a úzké hluboké údolí norského typu - řeku uvidíte jen velmi sporadicky, vetšina stezky vede mezi poli, loukami, lesem atd.

Mapa:

Fotogalerie:

Poslední komentáře