Navigace:Židlochovice - Blučina - Měnín

Židlochovice - Blučina - Měnín


Autor:marbaZveřejněno:06 Duben 2009

Oblast:

Česká republika - Jihomoravský kraj - Brno-venkov

Obec:

Blučina / Měnín

Délka:

4,2 km (Blučina - Měnín) + 2,7 km (Židlochovice - Blučina)

Typ:

cyklostezka

Tvar:

cesta (tam i zpět po stejné trase)

Povrch:

2

Provoz:

2

Popis:

Cyklostezka mezi obcemi Blučina a Měnín vede po vyvýšeném náspu podél říčky Litavy. Trasa je jen s nepatrnými zatáčkami, bez stoupání a klesání (kromě podjezdu dálnice D2, po cca 1,8 km od Blučiny). Stezka je relativně úzká a již od vyasfaltování v roce 2006 je místy popraskaná. Vede většinou otevřenou krajinou, proto zde může být nepříjemný silnější vítr či horké slunce. Hlavní překážkou je ovšem chybějící asfalt pod dálnicí (cca 30m), je zde z obou směrů poměrně prudké klesání do neupravené cesty s kameny!

Na podzim 2008 byl položen zbrusu nový povrch v úseku Židlochovice - Blučina. Povrch je skvělý, srovnatelný např. s nejlepšími úseky v německém brusřském ráji Flaeming skate. Okraje tohoto nového úseku jsou však vysypány hlubokým pískem. Pokud tam vjede brusle, může to skonči ošklivým pádem. Navíc se písek občas dostává na stezku a kazí jinak dokonalý pocit z jízdy.

Přístup:

Doporučujeme nástup na trasu v Blučině u krytého bazénu, je zde i parkoviště a odpočívadlo s lavičkami (GPS: 49°3'28.689"N, 16°38'37.913"E). Jinak na stezku je možno se dostat i ze Židlochovic nebo Měnína, ale jen v Blučině se dá pohodlně zaparkovat v bezprostřední blízkosti trasy.

Plus:

za bezvětří nebo mírného větru velmi příjemná trasa podél říčky, kolem hezké lokality nového rybníka u Blučiny, Brno na dohled, slušný povrch

Minus:

velké mínus - kamenitý podjezd dálnice, šířka stezky mezi Blučinou a Měnínem je jen cca 2,3 m, chybějící občerstvení, v době volna velký provoz

Tipy:

Pozor!  Na posledním přímém úseku u Židlochovice je povrch složen ze tří pruhů, které na sebe navazují s podélným vyvýšením. Hrozí zde nebezpečí pádu.

Poznámka:

Mapa:

Fotogalerie:

Velmi příjemná cyklostezka, pokud hledáte klid a soukromí. Ve zmiňovaném areálu Bazénu Blučina jsou nově vybudovány skákací hrady, skluzavky a trampolína. Ideální cíl cest s dětmi. Z vlastní zkušenosti vím, že šlapou do pedálu jako divé, aby se mohly vyřádit a Vy máte čas na orosené občerstvení. Možnost zajet na bruslích či s kolem přímo do areálu. Nepotřebujete tak ani zámek na kolo, pokud se nejdete koupat. Často se konají i akce pro děti a dospělé. Beachvolejbalové a tenisové kurty...

Bazén Blučina - více info, fotky a ceníky zde

Úsek stezky Blučina - Židlochovice má výborný povrch, místy je nutno se vyhnout menším dírám, ale vzhledem k minimu účastníků to není problém.
Liduprázdná stezka nás opravdu zaskočila v porovnání se stezkami v Brně, je vhodná pro začátečníky, pěkná rovinka a příroda okolo.
Pří nástupu v Blučině u bazénu stačí překonat kousek ke stezce po horším terénu s velkým množstvím kamínku, chce to dát trošku pozor.

Ten podjezd je otresny, zacatecnik nema sanci zabrzdit a neni ani kam bezpecne spadnout. Osobne jsem tam videl 2 bruslare se dost skarede rozmaznout. Kameny v podjezdu jsou dost hrbolate a maji velke spary, na bruslich se da prejit jen velmi obtizne.

Stezka je uplne otevrena, krome ostreho slunce vas tam muze potkat taky neprijemny vitr. Po ceste mozne koupani v rybnice, tesne po startu z Bluciny smerem na Menin (vybudovan sjezd ze stezky primo k rybniku)

Poslední komentáře